Gurmánská stezka

Gurmánská stezka Vás provede západním okrajem železnohorského regionu a je cestou za dobrým jídlem a pitím spojené s poznáváním krás Železných hor. Putování kopíruje zavedené cyklostezky i značené turistické cesty, které nejsou určené pro automobily. Lze ji rozdělit na kratší úseky, spojit s prohlídkou přírodních či historických zajímavostí regionu.

Stezka pomyslně začíná v Hostinci Pod Drnem v Hoješíně, kde můžeme ochutnat na venkovním grilu "Hoješínskou placku". Z Hoješína se vydáme kolem Sečské přehrady směrem na Kraskov, kde najdeme černou kovárnu a úrodná pole bratrů Navrátilů. Z Kraskova se vydáme do Třemošnice, kde nás lákají k prohlídce komíny Berlovy vápenky - vzácné technické památky. Nad ní se v kopci tyčí rozbořené stěny hradu Lichnice. Z rozhledny Milada na Lichnici si vychutnáme Železné hory z ptačí perspektivy. Po návštěvě Lichnice se vydáme směrem na Rudov a Lovětínskou roklí se dostaneme k Žlebským Chvalovicím, kde se zastavíme v minipivovaru pana Jaroslava Kutílka. Z Chvalovic pokračujeme po zvlněném úbočí Železných hor do Licoměřic podívat se na rodinnou biofarmu bratrů Vašíčkových. Z bioframy stoupáme dále k památníku obětem 2. světové války nad Licoměřicemi. Cesta nás převede přes hřeben Železných hor k Březince. Za Březinkou směrem na Hošťalovice odbočíme dolů do Bukoviny u Přelouče a Hostince Ve Starém mlýně. Až ochutnáme štrúdl vydáme se přes Rašovy směrem do Choltic. Zne nás u pana Raby čeká Choltická zabíjačka a pochoutky z grilu. Pod korunami starých zkroucených dubů Choltické obory dojeme až k zámku a na závěr cesty ochutnáme v zámecké restauraci lahodná medová žebra a choltické koláčky z kynutého těsta. Duševně se můžeme občerstvit v oboře nebo v barokní kapli sv. Romedia. Zámek nabízí vlastivědné muzeum a expozici černého divadla.

Aktuální akce od uvedených producentů najdete v měsíčním kalendáři akcí Železnohorského regionu, který je ke stažení na webu Železnohorského regionu.

Všichni jste srdečně zváni. Objevte kouzlo Železných hor putováním po naší gurmánské stezce. Na každé zastávce dostanete razítko a pokud složíte celé logo naší stezky, můžete si u kteréhokoli člena stezky vybrat malý dárek. 

Copyright © 2020 Jaroslav Kutilek. Powered by YOOtheme

Zdroj: Propagační materiál MAS Železnohorský region 
Pavel Vítek, Josefa Ressla 2279, Pardubice